Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak szybko obniżyć cukier i nie doprowadzić do hiperglikemii?

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych jest obecnie zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jeśli występuje cyklicznie, może przekształcić się w cukrzycę. W przypadku osób, które już na nią chorują, sytuacja jest groźniejsza, bo prowadzi do wielu powikłań. Jak szybko obniżyć cukier, jeśli jego poziom staje się niebezpiecznie wysoki?

Niekontrolowane skoki cukru

Chorzy na cukrzycę doskonale wiedzą, jak wielkim wahaniom podlega poziom cukru. Z tego powodu zaleca im się prowadzenie w miarę stabilnego trybu życia. Wszystko po to, aby nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu glikemii. U diabetyka pytanie jak szybko obniżyć cukier pojawia się wraz z nagłym, złym samopoczuciem. Jego objawy to zmęczenie, nudności, ból brzucha oraz charakterystyczny zapach acetonu z ust. Skoki cukru mogą mieć związek z pominięciem dawki insuliny, rozwijającą się infekcją, intensywnym wysiłkiem fizycznym bądź dodatkową przekąską. Lecząc się przy pomocy pompy insulinowej, należy sprawdzić, czy nie doszło do jej zatkania.

Jak szybko obniżyć cukier we krwi?

Leczysz cukrzycę insuliną? To najskuteczniejszy sposób na obniżenie poziomu cukru. W standardowej terapii stosujesz wstrzyknięcia podskórne. Przy hiperglikemii możesz podać insulinę dożylnie. Niektóre preparaty działają już po 5-15 minutach od podania. Istnieją też metody niefarmakologiczne obniżania cukru we krwi. Stosują je chorzy na cukrzycę typu B, którzy przyjmują doustne leki przeciwcukrzycowe. Wystarczy wypić 1-2 szklanki wody, która zmniejszy stężenie glukozy we krwi. Pobudzi to produkcję moczu, co pozwoli szybciej wydalić nadmiar cukru.

Obniżenie cukru we krwi w stanach wyjątkowych

Jak szybko obniżyć cukier, jeśli obie metody nie zadziałały? Hiperglikemia jest mniej przewidywalna w stanie zakażenia, urazu lub po zabiegu operacyjnym. Choroby współistniejące sprawiają, że metody leczenia mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb. W takich sytuacjach może dojść do błędu poprzez podanie zbyt dużej dawki insuliny. Niestety, zbyt gwałtowne obniżanie cukru może z kolei prowadzić do hipoglikemii. Zwłaszcza gdy dodatkową dawkę łączymy z powstrzymywaniem się od jedzenia pokarmów. Przy niekontrolowanym poziomie cukru konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub wezwanie pogotowia.

Hiperglikemia a styl życia

Terapię farmakologiczną warto wspomóc poprzez zdrowe odżywianie i aktywny styl życia. Wysiłek fizyczny pochłania cukier, ponieważ organizm potrzebuje go do produkcji energii. Badania dowodzą, że systematyczny wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na tolerancję glukozy. Kontroluj poziom nawodnienia organizmu. W ten sposób szybko rozcieńczysz ewentualny nadmiar glukozy. Unikaj stresu, który powoduje wzrost poziomu cukru we krwi. W przypadku zdenerwowania „zapij" go wodą. Pilnuj wagi. Otyłość sprzyja hiperglikemii.

W diecie chorego na cukrzycę powinno być wiele zdrowych przekąsek. Znajdziesz je w sklepie e-diabetyczni. Zamiast cukru w ich składzie jest ksylitol i izomalt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl