Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak podawać insulinę? Sposoby usprawniające cały proces

Cukrzyca to groźna choroba cywilizacyjna, na którą cierpi znaczna część naszego społeczeństwa. Przy cukrzycy typu 1 lub gdy inne metody leczenia zawiodą, możemy wykorzystać insulinoterapię. Częste zastrzyki budzą lęk w niejednym pacjencie. Jednak w dobie postępu technologicznego wykonywanie ich nie będzie ponad nasze siły. Jak podawać insulinę, by sam proces nie był nieprzyjemną rutyną? Podpowiadamy!

Ogólne zasady, czyli jak podawać insulinę

Przed przystąpieniem do zadania, zmierz poziom cukru we krwi. Dokładnie sprawdź też wygląd preparatu, który zamierzasz podać. Nie bez znaczenia jest data ważności! Kluczowe jest oczywiście precyzyjne odmierzenie wymaganej dawki. Przed podaniem należy też starannie przemyć skórę w miejscu, gdzie nastąpi aplikacja. Kiedy jest najlepsza pora, by podać ciecz? Najbardziej odpowiedni czas to 30 minut przed posiłkiem. Gdy już zaaplikujesz insulinę, odczekaj jeszcze 10 sekund, zanim wyciągniesz igłę. Pamiętaj też, by nie masować strefy wkłucia i zmieniać miejsca iniekcji za każdym razem.

Jak podawać insulinę przy pomocy pena?

Zabiegi przeprowadzane w domu są komfortowe, a obsługa pena nie jest wcale trudna. Wstrzykiwacz wyposażony jest w dedykowaną fiolkę z insuliną. Przed użyciem sprzętu dostaniesz instrukcję od lekarza prowadzącego lub pielęgniarki. Przed zabiegiem umyj ręce, a następnie zmierz stężenie glukozy we krwi. Konieczne jest sprawdzenie drożności igły w penie. Kolejnym krokiem jest ustawienie właściwej dawki insuliny. Jak ją podawać? Wybierz miejsce wkłucia. Najczęściej jest to po prostu brzuch. Teraz chwyć skórę i wprowadź w powstały fałd igłę. Istotne jest, by była wprowadzona pod kątem prostym. Nie spiesząc się, naciśnij tłok. Warto odczekać kilka sekund, zanim wyjmiesz igłę. Gotowe!

Pompa insulinowa — jak podawać insulinę wykorzystując tę alternatywę?

Cierpisz na cukrzycę typu 1? Innowacją w tej dziedzinie stały się pompy insulinowe. Są to niewielkie urządzenia, które pacjent zawsze nosi przy sobie. Takie rozwiązanie na bieżąco naśladuje rytm pracy Twojej trzustki. Niezbędna jest zmiana wkłucia co kilka dni. Możesz wyposażyć swój sprzęt we wkłucia Quick-Set producenta Medtronic, które cechuje komfortowe i szybkie zakładanie. Alternatywą są wkłucia Silhouette — elastyczne modele dla osób aktywnych. Jeżeli jesteś uczulony na warianty teflonowe, dobrym rozwiązaniem będą wersje metalowe. Takie posiadają wkłucia Sure-T. Mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku.

Dodatki, w które należy się zaopatrzyć

Pompa insulinowa to kluczowy artykuł, bez którego diabetyk nie może funkcjonować. Co z dodatkami, które również wpływają na sprawność przeprowadzanych iniekcji? Na liście znajdują się również zbiorniki na insulinę, które przechowują lek dostarczany bezpośrednio do krwi. Możesz zdecydować się na łatwe i szybkie w obsłudze warianty marki Medtronik lub Roche. Praktyczne okażą się także zestawy uzupełniające do pomp. Przyrząd do ładowania transmiterów, tester transmitera — co wybierzesz?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl