Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Ile jednostek insuliny przyjmować na noc? Przyczyny i profilaktyka hipoglikemii

Osoby, które chorują na cukrzycę, bardzo często spotykają się z problemem dużego spadku poziomu cukru we krwi podczas snu. W ciągu dnia łatwo rozpoznać objawy niedocukrzenia jednak nocą jest to zdecydowanie trudniejsze. Niestety, „przespanie” objawów może skutkować utratą przytomności. Dlatego warto wiedzieć, że na stabilność glikemii nocą ma wpływ wiele czynników: spożyte posiłki, wypity alkohol, a nawet wysiłek fizyczny. W dzisiejszym artykule podpowiemy, ile jednostek insuliny na noc będzie wystarczającą dawką. Dowiesz się również, jakie są przyczyny hipoglikemii i jak się przed nimi ustrzec.

Najczęściej występujące przyczyny niedocukrzenia w nocy

Spożywanie alkoholu, a także duża aktywność fizyczna w drugiej połowie dnia, mogą wpłynąć na nocną hipoglikemię i zwiększyć ryzyko jej występowania. Znaczenie ma również nieprawidłowa dawka insuliny bazowej lub podanej do ostatniego posiłku w ciągu dnia. W pierwszym przypadku niedocukrzenie może wystąpić nad ranem, w drugim natomiast we wczesnych godzinach nocnych.

Różnica widoczna jest także w przypadku insuliny ludzkiej o przedłużonym czasie działania oraz analogu długo działającego. W pierwszym przypadku szczyt działania pojawia się po około 5-6 godzinach od wstrzyknięcia, natomiast w drugim aktywność przez cały czas jest na takim samym poziomie.

Co jeszcze wpływa na niedocukrzenie podczas snu? Może być to także nieprawidłowo skomponowana kolacja. Najczęstszym błędem jest posiłek składający się w głównej mierze z węglowodanów prostych. To sprawia, że szybko się wchłaniają, a organizm nie będzie miał z czego czerpać energii.

Aktywność fizyczna i spożyty alkohol i ich wpływ na niedocukrzenie w nocy

W mięśniach i wątrobie gromadzą się zapasy cukrów prostych. Podczas aktywności fizycznej organizm organizm swobodnie z nich korzysta. To samo dzieje się w przypadku, gdy poziom cukru we krwi zbytnio się obniży. Dlatego też, jeśli wspomniane wcześniej zapasy zostaną wykorzystane i nie będą odbudowane, wzrośnie ryzyko niedocukrzenia.

Na to, ile jednostek insuliny na noc będzie Ci potrzebne, ma wpływ również alkohol. Dzieje się tak, ponieważ po jego spożyciu, wątroba zaczyna oczyszczać krew z toksyn. Tym samym zablokowana zostaje produkcja glikogenu, który zabezpiecza Cię przed utratą cukru podczas snu.

Ile jednostek insuliny na noc? W jaki sposób nie dopuścić do hipoglikemii?

Hipoglikemia w nocy objawia się głównie poprzez koszmary senne, nadmierne pocenie się, zmęczenie i ból głowy bezpośrednio po przebudzeniu. Wsród innych objawów należy wymienić także wysoki poziom cukru we krwi na czczo. Jak zminimalizować ryzyko jej wystąpienia i czy przyjęcie mniejszej ilości insuliny ma sens?

Ważne są przede wszystkim profilaktyka i regularna kontrola poziomu cukru. Dodatkowe pomiary należy rozważyć w kilku przypadkach: gdy glikemia musiała zostać poddana korekcie, wystąpiły epizody niskiej glikemii w ciągu dnia albo dzień był bardzo stresujący. Wiele osób często przyjmuje mniejsze ilości insuliny, po to, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia niedocukrzenia podczas snu. Jednak zanim zaczniesz działać na własną rękę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl