Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Dlaczego cukier jest wysoki pomimo podania insuliny? Wyjaśniamy najczęstsze przyczyny

Hiperglikemia to stan, w którym dochodzi do przecukrzenia organizmu. Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej wysoki poziom glukozy we krwi wynika ze zbyt małej lub pominiętej dawki insuliny, stresu lub problemów technicznych z pompą lub wstrzykiwaczem. Zdarza się jednak, że powody są mniej oczywiste.

Dlaczego cukier jest wysoki, pomimo przyjęcia prawidłowej dawki insuliny? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i podać możliwe powody takiego stanu.

Czasowe wstrzymanie lub zmniejszenie przepływu insuliny w bazie

Z funkcji czasowego wstrzymania lub zmniejszenia przepływu insuliny w bazie często korzystają użytkownicy pomp insulinowych. Reguluje się ją między innymi wtedy, gdy na skutek choroby wzrasta zapotrzebowanie na insulinę, albo gdy trzeba jej dawkę zmniejszyć po dużym wysiłku fizycznym. Nowoczesne pompy same kontrolują poziom glikemii, już bez ingerencji pacjenta. Takie czasowe wstrzymanie podawania insuliny bazalnej może zapobiec hipoglikemii, jednak później doprowadzić do hiperglikemii.

Dlaczego cukier jest wysoki pomimo przyjęcia insuliny?

Jedną z przyczyn może być również brak aktywnej insuliny. Czym ona jest? To dawka leku, której działanie utrzymuje się do czterech godzin po podaniu. W przypadku, gdy nie podasz bolusa, to glikemię powinna kontrolować insulina bazowa. Jednak tutaj dawka musi być bardzo precyzyjnie dobrana, a posiłki regularnie spożywane. Gdy wystąpi jakieś odchylenie od normy, na przykład przesunięcie pory obiadu lub rezygnacja z niego, to może dojść do przecukrzenia.

Bardzo często występującym błędem jest również odpinanie pompy, na przykład podczas pływania, nie mając aktywnej insuliny. W trakcie aktywności może wzrosnąć poziom cukru we krwi i nie zatrzyma się po jej zakończeniu. Paradoks polega na tym, że po treningu organizm jest jej zupełnie pozbawiony i nie wystarczy tylko podpięcie pompy. Trzeba również podać jak najszybciej bolusa.

Brak śniadania to jeden z najczęściej popełnianych błędów

Niejeden cukrzyk mógłby swoje powiedzieć coś na ten temat. Pobudka z prawidłowym cukrem, zamiast śniadania tylko kawa, pośpiech i hiperglikemia przy najbliższym pomiarze to schemat, który jest dobrze znany wielu osobom. Skąd więc bierze się ona w takim wypadku? Jeśli organizm nie dostanie dawki cukru z zewnątrz, to sam ją wyprodukuje z zapasów glikogenu z wątroby. Są one gromadzone tam właśnie na wypadek, gdy nie możesz dostarczyć swojemu ciału odpowiedniej dawki energii.

Ponadto, jeśli nie zjesz rano posiłku to i nie podasz bolusa. Jest to ważne, ponieważ dawka bazalna nie poradzi sobie z glukozą produkowaną przez wątrobę. Dlatego też poranny przelicznik jest największy: zabezpieczasz nim nie tylko posiłek, ale również prawidłowe działanie hormonów. Dlatego powinno się spożyć pierwszy posiłek do godziny po wstaniu z łóżka. I to również wtedy, gdy poranny cukier jest w normie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl