Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czy wiesz, jakie mogą być objawy niskiego cukru?

Zbyt niski poziom cukru we krwi, zwany inaczej niedocukrzeniem, to hipoglikemia. Jej objawy mogą pojawić się wówczas, gdy glukoza spada poniżej 70 mg/dl. Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa. Każdy organizm jest inny, dlatego u niektórych problemy zaczną się przy wyższych wartościach, a u innych już przy niższych. Co więcej, różne osoby mogą mieć różne objawy. Wraz z upływem czasu i postępem choroby i one mogą się zmieniać. Dlatego warto obserwować swój organizm i wyłapywać wszystkie nietypowe symptomy. Dzięki temu będzie można odpowiednio wcześniej zareagować. Czytaj dalej - sprawdź, jakie są objawy niskiego cukru i bądź przygotowany.

Różne objawy niskiego cukru

Tak naprawdę objawy niskiego cukru można podzielić na wczesne objawy niedocukrzenia i objawy ciężkiego niedocukrzenia. Te pierwsze pojawiają się stopniowo i można zareagować, żeby powstrzymać dalszy rozwój hipoglikemii. Te, które pojawiają się na początku, stopniowo zwiększają swoją intensywność. Oczywiście - nie jest tak, że człowiek od razu odczuwa je wszystkie. Czasem pojawia się tylko jeden, albo dwa. Wczesne objawy niskiego cukru to bardzo silny głód, uczucie zaniepokojenia, drażliwość i nerwowość; nudności, kończące się czasem wymiotami, blada skóra i intensywne pocenie się; szybsze bicie serca; lekki wzrost ciśnienia i poszerzone źrenice, a także osłabienie.

Jeśli ktoś wie, że ma problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi — powinien zareagować przy wystąpieniu choćby jednego z powyższych objawów, nawet jeśli wcześniej niedocukrzenie objawiało się u niego inaczej.

Kiedy pojawia się ciężka hipoglikemia, symptomy stają się bardziej charakterystyczne i silniejsze. Trudno je przeoczyć: problemy z zebraniem myśli, kojarzeniem faktów, zaburzenia koordynacji ruchowej i mowy, problemy z pamięcią, a nawet jej utrata, drgawki i w najgorszym wypadku — śpiączka cukrzycowa. Dlatego tak ważne jest, by cały czas monitorować stan swojego zdrowia i cukru.

Jak sobie radzić, kiedy pojawiają się objawy niskiego cukru?

Przede wszystkim trzeba starać się do takiej sytuacji nie dopuścić, pilnować diety oraz stosować insulinę. Absolutnie nie wolno pomijać posiłków, powinno się unikać alkoholu i zbyt dużego wysiłku fizycznego. Należy nosić przy sobie produkty, które w kryzysowej sytuacji umożliwią podniesienie niskiego cukru, zanim objawy zaczną dawać się bardziej we znaki. Sprawdzi się tu cukier w czystej postaci albo specjalne przekąski. Ważne, żeby były to łatwo przyswajalne węglowodany. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, to wystarczy zjeść coś słodkiego. Jeśli sytuacja jest poważniejsza, a chory zaczyna tracić, bądź stracił przytomność, konieczne staje się podanie glukozy dożylnie.

Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka. Lepiej starać się nie dopuścić do takiej sytuacji, niż później mierzyć się z jej konsekwencjami. Ewentualna śpiączka cukrzycowa stanowi realne zagrożenie dla zdrowia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl