Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Cukrzyca u dzieci - objawy przy typie 1 i 2

Choroby cywilizacyjne to spory problem w rozwiniętych gospodarkach. Jedną z nich jest cukrzyca u dzieci. Objawy tego schorzenia są dość charakterystyczne, ale wielu rodziców nie kojarzy ich z niewłaściwym poziomem cukru. Co powinno nas zaniepokoić u dziecka i jak zweryfikować nasze obawy?

Ofiary komfortowego trybu życia

Cukrzyca staje się coraz poważniejszym problemem. Dotyczy wszystkich kategorii wiekowych. Niestety, ostatnie lata pokazują spory wzrost zachorowań wśród najmłodszych. U dzieci może wystąpić zarówno cukrzyca typu 1., jak i cukrzyca typu 2. Na pierwszy rodzaj choroby praktycznie nie mamy wpływu. Zły metabolizm cukru jest chorobą autoimmunologiczną. Drugi typ do niedawna u dzieci stanowił problem marginalny. Nasilił go siedzący tryb życia i gorsza jakość pożywienia. Ważną rolę odgrywają też czynniki genetyczne. Jeśli przynajmniej jedno z rodziców ma cukrzycę typu 2, również dziecko w okresie dorosłym może zachorować. Objawy cukrzycy u dzieci zależą od jej typu.

Cukrzyca u dzieci – objawy cukrzycy typu 1

Mechanizm powstawania cukrzycy typu 1 u dzieci nie jest dobrze poznany. Co więcej, choroba może się objawić w różnym momencie - zarówno okresie niemowlęcym, jak i późniejszym. Co powinno cię zaniepokoić? Na pewno częste oddawanie moczu (polidypsja) i moczenie nocne. To drugie zwłaszcza w sytuacji, gdy wcześniej nie występowało. Dziecko pije po kilka litrów płynów i nadal czuje pragnienie. Podejrzana jest też nagła utrata masy ciała, czyli chudnięcie bez powodu. Przedszkolak lub uczeń jest zmęczony, osłabiony, rozdrażniony, nie ma chęci do nauki. Pojawiają się zajady i nieprzyjemny zapach z ust, przypominający aceton.

Przyczyny cukrzycy typu 2 u dzieci

Ten rodzaj choroby zwykle jest „w pakiecie" z innymi problemami zdrowotnymi. Wśród nich są: nadwaga, otyłość, produkty fast food, brak aktywności fizycznej. Do tego dochodzą czynniki genetyczne. Jakie objawy u dzieci daje cukrzyca typu 2? Umiarkowanie zwiększone pragnienie, zmęczenie, senność, sucha i swędząca skóra. Charakterystyczne są też infekcje intymne. Jeśli zaobserwujesz pierwsze objawy cukrzycy u dziecka, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Konieczne będzie badanie diagnostyczne poziomu glikemii na czczo. Badana jest też glukoza we krwi, w moczu, a niekiedy wykonuje się również doustny test obciążenia glukozą.

Leczenie cukrzycy u dzieci

Badania i objawy cukrzycy u dziecka wskazały na 1 typ? W takim przypadku diabetolog ustali schemat leczenia. Polega ono przede wszystkim na podawaniu odpowiednich dawek insuliny. Do tego celu najlepiej sprawdzają się pompy insulinowe. Ich obsługa nie jest skomplikowana. Niezbędne części jak wkłucia do pompy, zbiorniki na insulinę, czy też zestawy uzupełniające znajdziesz w sklepie e-diabetyczni. Cukrzyca typu 2 najczęściej jest leczona farmakologicznie. Dziecku zaleca się zmianę stylu życia, zrzucenie zbędnych kilogramów i odpowiednią dietę.

Cukrzyca to choroba przewlekła. Przy typie 2 poziom cukru z czasem może się unormować dzięki wprowadzeniu diety niskoglikemicznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl