Cukrzyca ciążowa to zaburzenie, które występuje u nawet 10% ciężarnych kobiet. Poza nieprawidłowymi wynikami badań, nie daje ona zazwyczaj żadnych widocznych objawów. Mimo tego, może powodować pewne komplikacje w związku z rozwojem dziecka. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową? Jakie są prawidłowe normy krzywej cukrowej w ciąży? Jak leczyć takie zaburzenie? Dziś odpowiemy na te oraz inne pytania związane z cukrzycą ciążową.
Cukrzyca ciążowa – jakie są normy?
Badanie poziomu cukru jest jednym z podstawowych, które zaleca się zrobić kobiecie już na początku ciąży. Jeśli w trakcie pierwszego badania okaże się, że wyniki odbiegają od normy, należy kontynuować diagnostykę w kierunku cukrzycy ciążowej. Kiedy wynik jest prawidłowy, kolejny test obciążenia glukozą wykonuje się między 24. a 26. tygodniem ciąży.
Cukrzycę ciążową rozpoznaje się, jeśli którykolwiek pomiar w teście OGTT (obciążenia glukozą) przekracza następujące normy:
– stężenie glukozy w osoczu na czczo jest równe lub powyżej 92 mg/dl,
– stężenie glukozy po 60 minutach jest większe bądź równe 180 mg/dl,
– stężenie glukozy po 120 minutach jest większe bądź równe 153 mg/dl.
Cukrzyca ciążowa – jakie są jej przyczyny?
Istnieje parę czynników, które sprawiają, że dana kobieta kwalifikuje się do grupy podwyższonego ryzyka. Są to między innymi:
– ciąża po 35. roku życia,
– nadwaga oraz otyłość,
– zespół policystycznych jajników,
– przypadki cukrzycy typu 2. w rodzinie,
– nadciśnienie tętnicze,
– przypadek cukrzycy ciążowej w poprzednich ciążach.
Ciężarne, których dotyczą powyższe punkty, są szczególnie narażone na ryzyko zapadnięcia na cukrzycę ciążową. Nie jest to jednak reguła, dlatego każda kobieta
w ciąży musi zostać przebadana, aby sprawdzić, czy wszystkie wyniki mieszczą się w normie.
Jakie ryzyko niesie ze sobą cukrzyca ciążowa?
Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwii może doprowadzić do hipoglikemii u płodu. W efekcie dochodzi do jego nadmiernego wzrostu, czyli tzw. makrosomii. Może być to przyczyną znacznie utrudnionego porodu, a także powodować urazy okołoporodowe u dziecka i mieć negatywny wpływ na jego dalszy rozwój.
Cukrzyca ciążowa – co robić, jeśli wyniki są powyżej normy?
Na szczęście u większości kobiet sprawdza się stosowanie odpowiedniej diety. Jej główne zasady to:
– jedzenie regularnych posiłków o stałych godzinach,
– ograniczenie cukrów prostych,
– dobrze zbilansowane posiłki złożone z odpowiedniej ilości białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów,
– unikanie dużych porcji.
Postępowanie według powyższych zasad pozwala u większości kobiet dotkniętych cukrzycą ciążową na utrzymywanie poziomu glukozy we krwi w normie.
Cukrzyca ciążowa a badanie glukometrem – jakie są normy?
Obok odpowiednio zbilansowanej diety bardzo ważne jest regularne, samodzielne sprawdzanie poziomu glikemii glukometrem. Jak powinny wyglądać prawidłowe wyniki?
– na czczo i przed posiłkami: 70–90 mg/dl;
– maksymalna glikemia w 1. godzinie po rozpoczęciu posiłku: mniejsza niż 140 mg/dl;
– w nocy między godziną 2.00 a 4.00: większa niż 70–90 mg/dl.
W przypadku niepokojących wyników warto zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach cukrzycy ciążowej konieczne może okazać się przyjmowanie insuliny. Serdecznie zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w którym czekają na Ciebie liczne produkty przeznaczone dla diabetyków. Znajdziesz u nas między innymi słodziki oraz słodycze bez cukru. Dzięki nim utrzymanie prawidłowej diety przy cukrzycy ciążowej stanie się dużo łatwiejszym zadaniem.